Konkurs "I accept you"
Dnia 22 marca 2019 r. uczniowie XI LO i ich koledzy z Gimnazjum nr 28 wzięli udział w ciekawym i wartościowym wydarzeniu. Rok 2019 w Łodzi został ogłoszony rokiem Marka Edelmana, wybitnego lekarza kardiologa, polityka i działacza społecznego pochodzenia żydowskiego. Był on jednym z przywódców powstania w getcie warszawskim w okresie II wojny światowej. I właśnie w Centrum Dialogu jego imienia odbył się w piątek finał trzeciej edycji Międzyszkolnego Konkursu „I accept you”. Patronat nad konkursem objęli: Prezydent Miasta Łodzi – p. Hanna Zdanowska, Rzecznik Praw Obywatelskich – p. dr Adam Bodnar, Związek Nauczycielstwa Polskiego Okręg Łódzki.
Marta Szymczyk, jego pomysłodawczyni, a zarazem znana autorka strony „Nieszablonowa pedagożka”, Fundacja Kreatywnych Rozwiązań EduKABE, Stowarzyszenie Fabryka Równości, Rada Osiedla „Stary Widzew” oraz Centrum Dialogu jego myślą przewodnią uczynili wszechobecne zjawisko dyskryminacji.
Edelman uczulał na niszczącą siłę nienawiści przy każdej okazji. W książce jego autorstwa „I była miłość w getcie” możemy przeczytać słowa, które najlepiej oddają ideę konkursu: „Pozwalamy, by na ulicach naszych miast odbywały się parady nienawiści i nietolerancji. I to jest zły znak, bo demokracja nie polega na przyzwoleniu na zło, nawet najmniejsze, bo ono zawsze może nie wiadomo kiedy urosnąć.”
Młodzi ludzie z naszej szkoły podzielają stanowisko bohatera i dali mu wyraz swoimi wartościowymi pracami. Wykazali się w dwóch możliwych kategoriach, nadsyłając zdjęcia i filmy. Nasi licealiści zwyciężyli w kategorii „kampania społeczna”. I miejsce zdobyli: Weronika Mikołajczyk, Fabian Strzelczyk, Kamila Więckowska, Katarzyna Śmiechowicz pod opieką p. Aleksandry Sikory. II miejsce również wywalczyła Jedenastka w składzie: Paulina Dorociak, Amelia Makowska i Katarzyna Kosińska.
W kategorii „dyskryminacja w obiektywie” wyróżnienie otrzymała nasza uczennica Maria Pietrowska za zdjęcie "Hello Friend(s)”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody sponsorowane przez firmę Włókno-land. Atmosfera całej imprezy była radosna, a oklaski rozlegające się na widowni - szczere i w pełni zasłużone. Nasz pobyt w Centrum zakończyliśmy sympatycznym spacerem z panem Dyrektorem na szczyt kopca w Parku Ocalałych. Pamiątkowe zdjęcie z Janem Karskim na jego ławeczce było ostatnim i spontanicznym punktem naszej wyprawy. Wszystkim jej uczestnikom gratulujemy empatii i wyczucia na potrzeby drugiego człowieka oraz artystycznej wrażliwości, którą docenili jurorzy konkursu.